06.12.2018 Kocaeli Rehber Sitesi İletişim reklam@kocaelisitesi.com

Yaşam Koçu

Yaşam Koçu

Yaşam Koçu

Bu ay, Yaşam Koçluğu-İlişki Koçluğu’na bakış açıları ile ilgili bir şeyler karalamak istedim. Sürekli yeni insanlarla tanışıyorum ve ne iş yaptığımı duydukları zaman başlıyorlar ilişkilerini anlatmaya. Ben onları İlişki Koçu zihniyetiyle dinliyorum ama sohbetimi koçluk seansına çevirmiyorum tabii ki. Hemen hemen herkes , özel hayatını, eşinden-sevgilisinden şikayetlerini en derin ayrıntılarına kadar daha ilk kez tanıştığı bir insana sohbet ortamında anlatırken gayet rahat ve endişesiz. Ne zamanki bu kişilere “İlişki Koçluğundan faydalanabilirsiniz, içinde bulunduğunuz kaosa yardımcı olur” denildiği zaman utanıyor, hakarete uğramış, “Ne yani sen bana sizin sorunlarınız mı var demek istiyorsun” şeklinde bir tavır sergiliyorlar.

Önüne gelene partnerini kötüleyerek, ilişkisinden yakınarak, üçüncü şahısların sempatisini toplamak gerçekten sizin aradığınız mutluluğu size veriyor mu? Konu utançsa, sorunları herkese anlatmak utanç verici değil de, sorunları çözmek için adım atmak, bir bilenle çalışmak neden bu kadar utanç verici anlamakta gerçekten zorlanıyorum. Çözüm için danışmanlık alındığında sorunlu bir çift damgası yemekten çekinenler, aslında farkında olmadan bu resmi zaten hayatlarının başköşesine yerleştirmiş durumda. Bazıları çok tehlikeli bir derneğe üyeler:

Eşinden Memnuniyetsiz Kadınlar ve Erkekler Derneği. Bu dernekler tuzaktır bilir misiniz? Herkes birbiriyle kendi eşinin daha kötü olduğu konusunda yarışa girişir her daim. Ama ne hikmetse hiç kimse şu soruyu kendine sormaz : “Eşim bu kadar kötü de ben bu adamla, bu kadınla ne yapıyorum o zaman?” Lütfen kimse bu soruya “Çocuklarım için” cevabını vermesin. Hiçbir literatürde bu cevap artık kabul görmüyor, çünkü sağlıksız aile ortamları çocuklar için çok daha yıpratıcı. Bu ay sizden aşağıdaki soruları kendinize sormanızı istiyorum ve cevapları yazmanızı, okumanızı, tekrarlamanızı. Cevapları duyana kadar ne yapmanız gerekiyorsa onu yapmanızı. Cevapları duyduktan sonra ise düşünmenizi…

Birlikte olduğunuz kişi ile ilgili başka insanlara ne tür konuşmalar yapıyorsunuz?

Birlikte olduğunuz kişi sizin ihtiyaç ve arzularınıza ne kadar karşılık verebiliyor?

Siz birlikte olduğunuz kişinin ihtiyaç ve arzularına ne kadar karşılık verebiliyorsunuz?

Birlikte olduğunuz kişinin beğenmediğiniz özelliklerini tetikleyecek neler yapıyorsunuz?

İlişkinizde memnuniyetsiz olduğunuz şeyler neler, bunları düzeltmek için neler yapıyorsunuz?

“Böyle gelmiş böyle gider” grubunun üyesi misiniz? Bu gruptan ayrılabileceğinizin, “Böyle gelmiş olabilir ama böyle gitmek zorunda değil” diye bir alternatifin farkında mısınız?

Aşkın ve birlikteliklerin gerçek var oluş amacının acı çekmek değil, birlikte mutlu olmak ve kendini tanımak olduğu fikri size nasıl geliyor?
İlişkinizi ne kadar kendinizi tanımak için, ne kadar karşı tarafı tanımak için kullanıyorsunuz?

Sorunlarınızı çözmeye çalışmanın utanılacak bir şey olmadığının, hayatın acı çekerek yaşamak için çok kısa olduğunun ne kadar farkındasınız?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ