06.12.2018 Kocaeli Rehber Sitesi İletişim reklam@kocaelisitesi.com

Vefk İlmi Nedir? Kaderi Etkiler Mi?

Vefk İlmi Nedir? Kaderi Etkiler Mi?

Sözlük anlamı uyum ve denge olan vefk, Arap alfabesi kullanılarak belli sayı ve şekil hesaplamaları gerektiren bir ilimdir. Farklı alanlarda kullanılan vefk ilmi nedir? Dini ilimler arasında da yerini almış olan bir ilimdir. Bir mekanda sağdan sola, yukarıdan aşağı ya da bir köşeden bir köşeye eşit olması durumu bir vefk olarak görülürken dini anlamda ebced hesabı denilen harflere numaralar verilerek yapılan hesaplamalar sonucu ortaya çıkan sayıya anlamlar yükleme de vefk olarak anılmıştır. Dinde kişilerin isimleriyle uyumlu olduğuna inanılır. Bu nedenle vefk dini alanda “tesirli dua” olarak adlandırılır ve bazı din adamları tarafından hastalara şifa olarak da yazılmıştır.

Toprak, hava, su ve ateş kavramlarını oldukça sık duymuşuzdur. Vefk ilminde de karşımıza çıkan bu dörtlü, vefk sayılarının oluşturulmasında kullanılır. 3’lü ve 4’lü olarak karşımıza çıkan kareler bağlı olduğu gezegene göre isimlendirilirler. Vefk ilmi nedir? Sorusu ile birlikte kimler yapabilir sorusu da zihinleri kurcalamaktadır. Vefk okumakla öğrenilecek bir ilim ya da okuyarak uygulanabilecek bir ilim değildir. Bu ilimde kullanılan alfabe de Arap alfabesidir. Zaman zaman içine büyü ve sihir işleri de karıştığından büyüyü yasaklayan din tarafından vefk de sakıncalı bulunmuştur. Bununla birlikte amacına uygun yapan ve şifanın yaratıcının elinde olan alimlerce ebced hesabına göre yapılan şeyler kişilere fayda sağlamıştır. Vefk kişiye özel yapılır. Örneğin kendi adı doğumu gibi harf ve sayılar Arap alfabe ve sayılarındaki karşılığına göre değerlendirilir.

Vefk ilmi nedir? Bunu öğrenip uygulamak için soranların bu işin eğitimini almaları gerekmektedir. Ayrıca kaderi değiştirmek için vefk yapılmaz. Çünkü kaderi dua dışında hiçbir şeyin değiştirmeyeceği kutsi hadislerde bildirilmiştir. Vefk ilmi amacına uygun kullanıldığında ilim olarak kalır. Aksi takdirde şirke girer.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ