04.12.2018 Kocaeli Rehber Sitesi İletişim reklam@kocaelisitesi.com

Kartepe

Kartepe

Kartepe

Özellikle de kış aylarında sevenlerini birleştirdiği alanlardan biri de Kocaeli içinde bulunan Kartepe olarak adlandırılmaktadır. Her zaman için bu kadar fark edilen bir alanda bulunması hem de kış aylarında kayak yapabilmenin ne kadar da farklı bir hobinin takibinin yapıldığı anlaşılmaktadır. Kartepe, her zaman için en az Uludağ kadar önemli olan bir kayak merkezi olarak bilinir. Hem de bu kadar İstanbul’a yakın olan bir alanda bulunması sayesinde insanların sadece hafta sonu zamanlarında kaçabildiği ve en eğlenceli aktivitelerden birini gerçekleştirebildiği alanlardan biridir. İlçe olarak çok büyük bir yer olmamasına rağmen içinde barındırdığı faaliyet sayesinde tüm ülke tarafından tanınan bir yerdir. Kocaeli ilinin tanınmasında da önemli bir yer alan ilçemizin küçük olmasındaki etkisi ise bu ilçenin daha önceden İzmit ilçesine bağlı olmasından kaynaklanmaktadır. Kartepe Dağı’nı bulunduran ve her zaman da farklılığın hissedilmesini sağlayan bir ilçemizdir. Bu Kartepe Dağı ise Marmara’daki en yüksek 3. dağı olmaktadır.

Nüfusu

Diğer ilçeler ile karşılaştırılabildiğinde orta düzeyde bir nüfusunun olduğunu ifade edebiliriz. Buna ek olarak yüzölçümüne bağlı olarak da bir nüfusun bulunduğunu ifade edebiliriz. En son 2014 yılında sayım yapıldığına göre 104.882 sayısının kaydedildiği belirlenmiştir. Bu sayının gelen misafir yoğunluğu ile her zaman için arttığı bilinmekte ve buna göre de farklı olan bir yoğunluğun oluştuğunu anlatabiliriz. Nüfusun bu oranda artışta olması aslında günümüzde en çok sevilen kayak sporunun gündemde olmasının da avantajı olarak sayılmaktadır. Sanayi olarak gelişmenin artmasındaki bir diğer faydanın da görülmesi her zaman için ilçe içinde bir nüfus yoğunluğunun oluşmasına katkı sağlamaktadır.

Yüz Ölçümü

Nüfusun orta düzeyde seyretmesi ile 301 km2 olan bir yüzölçümünün de bulunduğu bilinmektedir. Bu da yine diğer ilçelerde olduğundan daha fazla bir oranın bulunduğunu ve genel olarak idare edebilecek bir yüzölçümünün olduğu da akıllarda kalan bir durumdur. Her seferinde içinde bulunan oteller sayesinde de bünyesinde barındırması gerektiğinden daha fazla oranda bir alana hizmet ettiğini anlatabilmekteyiz. Bu kadar yüzölçümüne sahip olması da aslında bu ilçenin daha önceden Kartepe ilçesinden ayrılmasına bağlı olan bir durum olarak görülmektedir. Zaman içinde bu alanda da yeterli düzeyde gelişmeler sağlanması sayesinde de yüzölçümü daha iyi bir şekilde değerlendirilmektedir. Hem de Kartepe sınırları içinde kayak merkezinin ve dağın bulunması da yerleşim alanlarının seyrek olmasına sebep olan bir durum olarak görülmektedir.

kartepe2

Tarihi

İzmit ilçesinden ayrılan Kartepe ilçemizde 2008 yılında bağımsızlık kazanılmıştır. Tam olarak İzmit ilçesi ile Sapanca Gölü arasında kalan bir bölgede olduğu için bu alanda da yine eski Türk kültürünün bulunduğunu ifade edebiliriz. Köseköy, Uzunçiftilik, Uzuntarla, Eşme, Acısu, Maşukiye, Büyük Derbent, Arslanbey, Sarımeşe ve Suadiye ilçelerindeki en büyük bağlantıların da aynı şekilde Kartepe için söz konusu olduğu ifade edebilmektedir. Genel olarak konuşulan tüm tarihi eserleri yine bu alanda bulabilmemiz imkanlı olabilmektedir.

Gezilecek Yerleri

İlçe içinde bulunan en önemli yerlerden sayılabilecek olan en güzel alan Kartepe Dağı olarak bilinmektedir. Hem en güzel aktivite alanı olarak bilinen bu dağ üzerinde yılın her zamanı kayak hobisi gerçekleştirilebilmektedir. Buna ek olarak tüm tarihi alanlar ve tüm parklar da gezilebilmesi için olanaklı olanlar arasından sayılmaktadır. Bunlar arasında gittiğiniz zaman kayak yapmaktan farklı olarak geri kalan zamanınızda Hikmetiye Camii, Thököly İmre Anıtı, Su Değirmenleri, Yalaklar ve Su Havuzları en çok bilinen gezi alanları arasında sayılmaktadır. Hem de tarihi olarak da yükümlülüğü olan bu alanlarda hoş vakit geçirebilecek hem de bunlar dışında parkların da yeşillik olmasının huzuru ile vakit geçirebilirsiniz. Bu alanlarda bulunan tüm lokantalar, kafeler ve küçük parklar da özellikle kış aylarında en çok sevebileceğiniz yerler arasında olmaktadır.

Tarihi Yerler

Hikmetiye Camii, Thököly İmre Anıtı, Su Değirmenleri, Yalaklar ve Su Havuzları tarihi anlamda en çok sevilebilecek ve bir o kadar da farklı olan bir tarih kokan mekanlarda vakit geçirebileceğiniz yollardan biri olarak sayılabilmektedir. Bu tarihi alanlar içinde Cumhuriyet zamanlarından kalma birçok ize rastlamanız da imkanlı olacaktır. Her zaman için İzmit ilinden ayrılmasına karşın buradan esinlenilmesi ve bir o kadar da farklılığın hissedilmesi sağlanmaktadır. Turizm alanı olarak sayabileceğimiz bu ilçemiz içinde en büyük tarihi gösterge aslında Kartepe Dağı olarak bilinmektedir. Buradan da yola çıkarak sadece bu dağ sayesinde de tarihin ne kadar büyük bir izin bulunduğunu anlayabilmekteyiz. Bir diğer güzel yer de Sukay Park olarak bilinmektedir. Bu parkın tekrardan inşaat haline girmesi ile yenilenmiş olması da çok büyük bir tarihi değeri aklımıza getirmektedir.

Yemekleri

Geleneksel yemeklerin bir arada tutulduğu Kocaeli ilinin Kartepe ilçesinde de tüm geleneklerin devamı sağlanmaktadır. Bu alanda en çok tüketilen geleneksel yiyecekler arasında kebap çeşitlerinin bulunduğu bilinmektedir. Buna ek olarak lahmacun ve ev yemeklerinin kullanılması da göze çarpan detaylar arasındadır. Bu kadar gelmiş olan tüm yenilikler sayesinde de lezzet farkları içinde börek çeşitlerinin, gözleme, farklı helva lezzetlerinin de mutfaklarda en çok tüketilenler arasında sayılmaktadır. Bu kadar farklı olan birçok lezzetin de ülkemiz içinde son zamanlarda daha da artan bir geleneğin habercisi olarak görülmektedir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ