13.12.2018 Kocaeli Rehber Sitesi İletişim reklam@kocaelisitesi.com

İzmit

İzmit

İzmit

Marmara Bölgesi’ne farklı bir bakış kazandıran ve her zamankinden daha farklı bir eğlence yeri olarak bilinen şehirlerimizden biri 41 plakalı İzmit ilçemizdir. Herkes için İstanbul’un bir parçası olarak görülse de Kocaeli iline bağlı olan bu ilçemizde her şey kendine has ve bağımsızdır. Bilindiği gibi Kocaeli 1993 yılında bağımsız olarak il ismini almıştır. Ülkemizde en kalabalık olan 6. ilimiz içinde bulunan bu ilçemiz son derece güzel bir manzaraya sahip olup herkes için farklı bir bakış açısı kazandırmaktadır. Bu sebeple de Kocaeli aynı zamanda İzmit diyerek de tanınmıştır.

Nüfusu

En kalabalık olan ilçelerimizden biri olması sebebiyle gün geçtikçe de artan bir nüfusa sahip olan İzmit ilçemizde her zaman nüfus sayımı yapılırken artışın göze çarptığı bilinmektedir. Buradan da yola çıkarak en son 2014 yılında yapılmış olan sayımlarda İzmit ilçemizde toplam 338.710 kişinin yaşadığı bilgisine erişebiliriz. Düşündüğümüz zaman bu rakamın ciddi bir sayı olduğunu da ifade edebiliriz. Bu sayı içinde 170.593 kadın ve 168.117 erkek bireyin nüfusa İzmit ili üzerinden kayıtlı olduğunu da ifade edebiliriz.

Yüz Ölçümü

Türkiye sınırları içinde çok küçük bir il içinde bulunan bu İzmit ilçemizde her zaman olduğu gibi kendi sınırından daha da fazla kişiyi ağırladığını görebiliriz. Bunun sebebi ise İzmit’in sadece 480 km2 alanda bulunmasındandır. Nüfusuna oranla çok fazla büyük bir alanda olmasa da her zaman için bu kadar fazla olan bir nüfusa hizmet etmesine rağmen halen ayakta kalabilen bu ilçemizin sırrı tarihine dayanmaktadır.

Tarihi

İzmit adını etimolojik anlamda Nikomedia diye adlandırılan bir isimden almıştır. M.Ö. yıllarına kadar dayanan bir tarihi olması sayesinde ilk zamanlar bu şekilde adlandırılan İzmit, zamanla içinde bulunan tarihi mimari eserler ile gelişmeye de geçmiştir. M.Ö. 3000 yılı gibi çok eski bir döneme denk gelen bu şehrin yapısı ve içindeki özel alanlar da bu kadar farklı olmasını bu kadar fazla olan tarihine borçludur. Hemen hemen herkes için bir dönüm noktası olan Latin harflerinin kabulü ile Nikomedia adı bu yenilik ile İzmit adına dönüşmüş ve 1928 yılından beri de bu isim ile adlandırılmaktadır. İçinde bulunan nice tarihi mekan ve mutfak farkı da bu kadar eskiye dayanan bir geçmişin eseri olmaktadır.

izmit2

Gezilecek Yerleri        

Her ilçe içinde birbirinden güzel eserlerin eserlerin ve doğal güzelliklerin olduğunu biliriz. İzmit içinde de gezenler tarafından tam not almış hem de her geçen gün popülerleşen bir mekan seçeneği olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu ilçemize yakınlığı sebebiyle ilk sırada Sapanca Gölü görülmesi gereken önemli ve güzel yerler arasında gelmektedir. Bunun hemen ardından ise meşhur İzmit Saat Kulesi en çok beğenilen diğer bir alan olarak sayılmaktadır. Hemen hemen herkesin en az bir kere gittiği ve beğenide bulunduğunu ifade ettiği yerlerden bir diğeri ise Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olarak hemen karşımızda belirmektedir. Bunun haricinde Gayret Gemi Müzesi ve Hızır Reis Denizaltı Müzesi gibi içinde bilgi kaynağı biriktirmiş olan yerleri de görmeden olmayacak ve bir bu kadar da farklı yerleri görmenin mutluluğu yaşanabilecektir. Pembe Kayalar olarak bilinen ve eşsiz bir manzaraya şahitlik yapabileceğiniz bir diğer alan ise doğal bir eseri ortaya sunmaktadır. Selim Sırrı Paşa Konağı görülmeye değer olan bir tarihi mekan olarak aklınızda kalacak ve gerçekten de İzmit’i güzelleştiren bir sırrının olduğunu da anlayabileceksiniz. Buna ek olarak spa merkezleri, alışveriş merkezleri yine kendinizi farklı hissetmenize yardımcı olacağı için her zaman gezilecek yerler kategorisinde sayılacaklardır. İzmit’i İzmit yapan ve bu kadar güzel bir şekilde sergilenip ünlenmesine yardımcı olan bu alanları gezmeden etmeyin deriz.

Tarihi Yerler

Tarihi mekan bir ilçenin veya ilin en büyük servetleri olarak bilinir ve her zaman için de değeri gün geçtikçe artan bir inceliğe sahiptir. İzmit ilçesi içinde de her zaman için bu kadar farklı olan ve gördükçe tarih kokan bir geçmişi gözler önüne seren nice tarihi yapı olduğunu da ifade edebiliriz. Bunların en çok bilinenleri ise, İzmit Tarihi Gar Binası ve Lojmanları, İzmit Saat Kulesi, Kasr-ı Hümayun Av Köşkü, Pembe Köşk, Eski Vali Konağı, Sırrıpaşa Konağı, Pertev Paşa Külliyesi, Orhan Camii, Fevziye Camisi, Süleyman Paşa Hamamı, Canfeda Kethüda Hatun Çeşmesi, Şehitlik Korusu Surları olarak aklınızda yer edebilir. Her biri ayrı ayrı değerli olup baktığınız zaman sizi M.Ö. 3000 yıllarından başlayarak tarihimizdeki önemli gelişmelere, oradan da günümüzdeki zamana getirecek kadar etkili olmaktadır. Bu kadar farklı olan bir tarih içinde kendinize görmek hem de tarihin eşsiz mimari özelliği ile farklılığı hissetmek imkanlı olacaktır.

Yemekleri

Hamur işlerinden tatlılara, çorbalardan etli yemeklere kadar birçok lezzetin birbiri ile yarıştığı bir mekan olan İzmit’te her zaman kendi damak lezzetinize uygun bir tat bulabilirsiniz. Bu kadar geçmiş bir tarihi olan ve her zaman için kendini kanıtlamış bir ilçede bu kadar farklı lezzetleri tanımak bile farklılık yaratmaktadır. Gözleme, Mantar Böreği, Lokum, İrmik Helvası, Kübe Tatlısı, Sarma çeşitleri, Umaç Çorbası, Mancar Yemeği, Cızlama, Höşmerim, Pişmaniye gibi damak lezzetinizi şenlendirecek olan nice güzel tat İzmit’e aittir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ