04.12.2018 Kocaeli Rehber Sitesi İletişim reklam@kocaelisitesi.com

İNSÜLİN DİRENCİ METABOLİK SENDROM VE ÇÖZÜMÜ

İNSÜLİN DİRENCİ METABOLİK SENDROM VE ÇÖZÜMÜ

İNSÜLİN DİRENCİ METABOLİK SENDROM VE ÇÖZÜMÜ

İnsülin pankreastan salgılanan ve tüm metabolik dengeyi sağlayan bir hormon. Her insanın kanında ister aç, ister tok olsun belli miktarda insülin bulunmak zorunda. İnsülin şekerin kullanılmasını dengeliyor, insülin olmayınca şeker vücutta enerji kaynağı olarak tüketilemiyor. İnsülin şekerin kas, yağ dokusu ve karaciğere girmesini sağlıyor.

Vücuda bir birim şeker girdiğinde, insülin bir birim salgılanır. Bu üretilen insulin sayesinde şeker karaciğer, kas ve yağ dokusuna girip kullanılır. İnsülin direnci varsa, bir birim şekere salgılanan bir birim insülin yeterli gelmez. Aynı şeker miktarının vücudumuzda kullanılabilmesi için pankreas 2-3 misli insülin salgılamak zorunda kalır.

İnsülin direncine yol açan en önemli faktör ise şişmanlık. Karındaki yağların artması ve göbek çevresinin genişlemesi sonucunda insülin kas, karaciğer ve yağ dokuda etkisini yeterince gösteremiyor. İnsüline karşı bir direnç oluşuyor. İnsülin direnci bulunan şişman kişiler sık acıkıyorlar ve tüm zayıflama diyetlerine ve spora rağmen kilo vermekte zorlanıyorlar. Şişman kişilerde yapılan tüm bilimsel araştırma sonuçlarında insülin direnci saptanmış. Zayıf kişilerde de insülin direnci olabiliyor, ama düşük oranda. İnsülin direnci bulunanların yüzde 80´i şişman. Aynı zamanda genetik özellikler de insülin direncine yol açabiliyor. Karın şişmanlığı yani bel çevresinin genişlemesiyle insülin direnci ortaya çıkıyor. Bu kişilerin ürettikleri insülinin etkileri zayıf oluyor. İnsülin direnci başta şeker hastalığı olmak üzere pek çok sağlık problemine davetiye çıkarıyor.

Her şişmanda diyabet tabii ki olmuyor. Ama, şişman kişilerde diyabet riski 2-3 kat artıyor. Hipertansiyon, kandaki kolesterol ve trigliseridin yükselmesi hep şişmanlık ve insülin direnci ile ilişkili olan diğer hastalıklardan bazıları. İnsülin direncine ilave olarak bu sayılan durumlardan en az ikisinin bir arada bulunması “metabolik sendrom” tanısı koyduruyor. Metabolik sendromu olanlarda, kalp krizi, beyin felçleri gibi ağır sorunların görülme sıklığı çok artıyor.

Bel çevresi ölçüsüne bakılınca, kadınlarda 88 santimetre erkekler ise 102 santimetrenin üzerinde olması insülin direnci riskini gösteriyor. Hatta dünyada bu ölçüleri belirleyen uzmanlar yukarıdaki sınırların daha da aşağı çekilmesi gerektiğini söylüyorlar. Kadınlarda 80 santimetre, erkeklerde ise 94 santimetre olmasını öneriyorlar. Her iki ölçü de günümüzde geçerli. Bel çevresi ve insülin direnci arasında doğru bir ilişki var. En doğru değeri ise açlık insülin değeri veriyor. Damardan alınan kanda 8-12 saatlik açlığı takiben şeker, insülin değerleri ölçülüyor. Açlıkta 15 mikro ünitenin üstüne çıkması, insülin direnci varlığını gösteriyor.

Birinci derece akraba anne baba kardeşlerde şeker olması, kendisinin gebelikte şeker geçirmiş olması, polikistik over sendromu, hipertansiyon, kan yağlarının yüksekliği, şişmanlık, 40 yaş üstünde olmak, hareketsiz yaşam diyabet hastalığının en önemli risk faktörleri arasında yer alıyor. Bu durumlardan ikisi bile varsa kişinin diyabet olmasını engelleyecek tedbirler almamız gerekiyor.

Zayıflamak İnsülin Direncini
Yüzde 60 Önlüyor.
İnsülin direncinin kırılması için en etkin yöntemler zayıflamak ve düzenli egzersiz. Kişi zayıfladığında insülin direnci de azalıyor. Zayıflamak şekeri önlemek açısından en etkin yöntemdir. Yüzde 60´a yakın oranda zayıflamayla önlenebiliyor. Bu kilo kaybının korunması lazım, yüzde 10 kilo kaybı uzun dönemde yararlı etkiler gösteriyor.

Metabolik Sendrom

Metabolik sendrom, insülin direnci sendromu denilen şekerin normal sınırı aşması, şişmanlık, kan yağları yüksekliği ve hipertansiyon ile ortaya çıkıyor. Bunlardan ikisiyle birlikte insülin direncinin görülmesi, metabolik sendrom tanısı konulmasını sağlıyor. Metabolik sendrom olan kişilerde kalp damar hastalığı riski, metabolik sendrom riski olmayanlara göre en az 2-3 kat daha artıyor. Metabolik sendrom ciddi ölüm riski taşıyor. Teşhis ve tedavisi bu nedenle çok önemlidir. Metabolik sendrom ve insülin direncini kırmak için hemen ilaçlara sarılmamalı. Hiç ilaç kullanmadan sadece beslenmeyi düzenleyerek metabolik sendrom , insülin direnci ve kilo probleminden korunulabilinir… İşte bu noktada metabolic balance sistemiyle beslenmek çözüm sağlamaktadır..

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ