06.12.2018 Kocaeli Rehber Sitesi İletişim reklam@kocaelisitesi.com

Gebze

Gebze

Gebze

Belki de Kocaeli dediğimiz zaman hemen ilk olarak aklımıza gelen ilçelerden biri de Gebze olarak bilinmektedir. Hemen hemen her zaman için bu kadar fazla ilçe içinde sürekli olarak gelişme gösterilmesi de ülke içinde Kocaeli ilinin değerini de arttıran bir durum olarak bilinmektedir. Sürekli olarak İstanbul’a olan yakınlığı ile tanınması ve zamanında İstanbul’dan ayrılması sayesinde Gebze de en çok Körfezi ile tanınan bir ilçemiz olarak bilinmektedir. Her zaman bu kadar gelişmişlik gösteren bir alan olmasını hem mevkisine hem de İstanbul gibi bir kültür iline yakın olması ile bilinmektedir. Aslında bu zaman içinde alışveriş alanları ve deniz manzarası ile en çok sevilen ilçelerimizden biri olarak da bilinmektedir.

Nüfusu

Hem en çok bilinen ilçe olması hem de en kalabalık olan bir alan olması ile bu ilçemiz içinde de nüfusun çok kalabalık olduğu bilinmektedir. En son yapılan nüfus sayımlarında da bu fark çok net bir şekilde görülebilmektedir. Genel olarak Kocaeli içinde 1.175.190 kişinin kayıtlı olduğu bilinirken, 402.916 kişilik nüfus sayısı da Gebze ilçesine ait olmaktadır. En çok bilinen bir ilçe olmasındaki en büyük sırlardan biri de nüfusunun son derece fazla olmasındandır. İnsanın çok olduğu yerlerde her zaman için en büyük gereklerden biri de hizmetin fazla olmasıdır. Bu kadar büyük olmasa da ilçe içinde herkesin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi son derece kolay bir imkana sahip olmaktadır.

Yüz Ölçümü

Genel olarak Kocaeli içinde en büyük ilçelerden biri de Gebze olarak bilinmektedir. Tamı tamına 418 km2 olarak kayıtlara geçirilmiştir. Her defasında daha da fazla sevilerek yerleşilmesi ve göç alması sebebiyle bu yüzölçümünün de yeterli bir miktarda olmadığı bilinenler arasındadır. Bu kadar fazla nüfusu olmasına rağmen bu yoğunluğu kaldırabilen bir ilçe olan Gebze, her zaman için en çok bilinenler arasında gelmektedir.

gebze2

Tarihi

Kocaeli her zaman için ülkemizdeki en çok bilinen ve eski olan ilçelerimizden biri olarak gelmektedir. Buna ek olarak tarih konusunda bilinenler M.Ö. 12. yüzyıla denk geldiği görülmektedir. Hem de bu zamanlarda eski kültürlerden de etkilenilmesi sayesinde çok fazla gelişmiş olan bir tarihi eser alanının da olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. İlk olarak bu alanda kurulan milletin Frigler tarafından kurulduğunu ifade edebiliriz. Her zaman olduğundan daha da farklı olarak bilinen bu ilçemiz içindeki eserlerde de zaten Frigler tarafından atılan izlere de rastlamak imkanlı olarak sayılmaktadır. Bu kadar farklı olan bir ilde de sürekli olarak eserlerin üzerinde izlerin de bulunduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Gezilecek Yerleri

Belki de Kocaeli içinde gezilmesi gereken yerler diğer illerden daha da fazla olduğu görülmektedir. Buna göre en çok vakit geçirilmesi gereken yerlerden birinin de Gebze olduğu kanısına varabiliriz. Eskihisar Kalesi, Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi, Ballıkayalar, Hünkar Çayırı, Anibal’ ın Mezarı, Eskihisar Amfi Tiyatro, Darıca Kalesi, Çoban Mustafa Paşa Camii, Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, Hünkar Çeşmesi, Çarşı Çeşmesi, Eskihisar Çeşmesi, Boğaziçi Hayvanat Bahçesi, Yahya Kaptan anıt mezarı, Sultan Hamid Camii, Demirciler Konağı, Fatih, Sultan Mehmed Otağı, TÜBİTAK MAM, TÜSSİDE, BİLGEM, GYTE, TSE Kalite Kampüsü, Sultan Süleyman Köprüsü en çok bilinen ve Gebze’ye uğrayan herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri olarak sayılanlar arasında gelmektedir. Buna ek olarak da tarih kokan hem de Gebze için istenilen tüm bilgilerin alınmasında yeterli olan alanlardan biri olarak sayılmaktadır. Buna göre her zaman için Kocaeli ili içindeki farklılıklardan biri de bu ilçeler içinde Gebze sayılmaktadır. Bu alanlarda her zaman için gezmek istediğiniz zaman da kendi içinizdeki tüm istekleri giderebilirsiniz.

Tarihi Yerler

Tarihi olarak hem Friglerin hem de Türklerin izlerini görmek Kocaeli için önemli olduğunu varsayabiliriz. Buna ek olarak da tarihi alanların her zaman için en büyük vakit geçirme ve ilham alma mekanları olarak bilinmektedir. Her zaman için bu kadar farklı olan yerlerde geçmişe dair izler taşınması da yine ülkemizde farklı olan bir kültürün geliştiğini bize göstermektedir. Çoban Mustafa Paşa Camii ve Külliyesi gibi birçok cami ve müze tarihimizi en iyi yansıtan ve bir o kadar da farklılığın göze çarpmasına da etkili bir yol olarak bilinmektedir. Siz de bu kadar farklı olan yerlerde vakit geçirerek hem geçmişin farkına varabilir hem de bu kadar izlerin bir arada bulunmasının da yaşanabilir bir zamanda en eğlenceli vakitlerin geçirilmesini elinizde tutabilirsiniz. Sultan Orhan Camii, İlyas Bey Camii, Anibal´ın Mezarı, Hünkar Çayırı, Osman Hamdi Bey Yalısı, İbrahim Paşa Çeşmesi, Çoban Mustafa Paşa Şadırvanı, Çoban Mustafa Paşa Hamamı ve Eskihisar Çeşmesi en çok bilinen tarihi yerlerden birkaçıdır.

Yemekleri

Türk mutfağına ait olan tüm lezzetleri ve ev yemeklerini yine bu Gebze ilinde de bulabilirsiniz. Hem de bu kadar gelişmiş olan bir lezzet farkının ne kadar da etkili bir şekilde bu ilçe içinde de kullanıldığını fark edebilirsiniz. Buna ek olarak her zaman için kebabın, döner çeşitlerinin, sarma çeşitlerinin, böreklerin, genel olarak meşhur olan diğer tüm ev yemeklerinin de Gebze ilçesinde geçerliliği olduğunu ve buna ek olarak da yayılma gösterdiğini ifade edebiliriz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ