10.12.2018 Kocaeli Rehber Sitesi İletişim reklam@kocaelisitesi.com

Dilovası

FİRMA HAKKINDA
FOTO GALERİ
VİDEO
KONUM
YORUMLAR

Dilovası

Kocaeli içinde bilinen diğer bir ilçemiz de Dilovası olarak bilinmektedir. 2008 yılında Kocaeli’nin Gebze ilçesinden ayrılan bu ilçemiz, ilk defa o yıl içinde kaymakam sahibi olmuştur. Gebze ilçesinden ayrıldığı için en küçük Kocaeli ilçelerinden biri olarak sayılmaktadır. Küçük bir alanda bulunması sebebiyle nüfus da aynı oranda az olarak tanınmaktadır. Buna ek olarak Gebze ilçesine bağlı olduğu zamanlarda daha da fazla olan nüfusun zamanla azaldığı da görülmektedir. Denize bir kıyısı olması sayesinde ilçe içindeki halk da manzara olarak şanslı sayılmaktadır. Hem de yeşillikler ve deniz farkının yaşanabildiği bir yer de yine bu Dilovası olarak adlandırdığımız ilçemizin bir özelliğidir. Küçük bir alanda bulunmasına karşın her zaman kullanılan bu kadar fazla lezzetin ve geleneklerin devam ettirilmesi de Gebze ile olan bağlantısı ile ilgilidir. Denize olan yakınlığı ve tarihi etkileri ile her zaman dillerde olan bir Kocaeli ilçesi olarak kullanılmaktadır.

Nüfusu

1960 senesi zamanında her zaman için neredeyse her bölge içinde orman ve tarım alanları olduğu ve henüz sanayi mekanı gelişmediği için nüfus son derece azdı. Lakin bu gelişmiş olan nice bölgelerden birinde de sanayileşme olanakları geliştiği için 1980 yıllarından sonra her zaman için nüfusun artışta olduğu bir sürece gelinmiştir. Şu anda 2014 yılındaki en son yapılmış olan nüfus sayımlarında ise toplam Dilovası nüfusu 45.714 olarak sayılmıştır. Bu rakamın diğer ilçelere göre düşük olmasında her zaman için ilçenin küçük bir yüzölçümünün olmasına bağlı olduğu da bilinmektedir. Nüfusun artışta olması bölge içindeki sanayi imkanlarının gelişmesine bağlı olarak belirlenmektedir.

Yüz Ölçümü

Nüfusun az olmasına bağlı olarak yüzölçümünün de küçük olduğu bilinmektedir. Buna ek olarak Gebze ilçesinden de ayrılan bir ilçe olduğu için genel olarak küçük bir alanda bulunmasının da sebebini buna bağlayabilmekteyiz. Buradan yola çıkarak hemen sayılan yüzölçümünün 125 km2 olduğu bilgisine ulaşabilmekteyiz. Bu kadar gelişmiş olan bir zamanda sürekli olarak gelişen bir ilçe içinde bu kadar küçük bir alanın bazı zamanlarda sıkıntı çekilebileceğini de ifade edebiliriz.

dilovası

Tarihi

Diliskelesi İskelesi’ne bağlı olan dil şeklindeki çıkıntısından gelmektedir. Buna ek olarak 2008 senesinde daha yeni olarak bağımsızlığını da eline aldığını ifade edebiliriz. Bu kadar farklılığın bir arada olduğu ve Cumhuriyet zamanı içinde üzerinde bulunan köprü sayesinde önem kazandığını da ifade edebiliriz.

Gezilecek Yerleri

Dilovası genel olarak Gebze’ye bağlı olan tarihi yerlerin izlerini bünyesinde taşımaya devam etmektedir. Bu kadar farkındalığın bir araya getirildiği yerler içinde siz de Dilovası Bölgesi’ne ait olan yerleri gezerken hem tarihi hem de en özel olan zamanları geçirmek için eğlencenin farkına varabilirsiniz. Dediğimiz gibi Gebze ilçesi içinde bulunan Darıca Hayvanat Bahçesi, İzmit Saat Kulesi, Gölcük, Karamürsel, Kirazdere Barajı, Ballıkayalar, Eskihisar Kalesi, Gölcük, Deniz Müzesi, Sekapark, İzmit Körfezi, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi şeklinde daha da sıralayabileceğimiz yerlere Dilovası’ndan çıkarak yol alabiliriz. Özellikle de Sekapark en büyük parklardan biri olarak akıllarda kalmakta ve huzurun arandığı zamanlarda hemen hemen en büyük yararlı olan yerlerden sayılmaktadır. Siz de bu zaman dilimi içinde her zaman kendinizi en iyi şekilde ifade edebilmek ve bir o kadar da geçmiş tarihimizdeki eserleri de görebilmenin farkını hissedebileceksiniz. Bu ilçemize ait sadece orada bulabileceğiniz herhangi özel anılması gereken bir alanın bulunmamasının sebebi küçük olan yüzölçümüne bağlı bir durum olarak bilinmektedir. Buna ek olarak her zaman için küçük parklarımız ve özellikle de Sekapark her zaman için yanınızdaki en büyük huzurun adresi olabilecek kadar güzelliğe sahip olmaktadır. Buna ek olarak alışveriş merkezlerinin bulunduğu bir alan olduğu için her zaman vakit geçirebilecek olan bir yer olduğunu biliriz. Sekapark olarak bilinen ve bu ilçeye de hitap edilebilen bir alanda kurulmuş olması sayesinde siz de hem denizin eşsiz güzelliğini hem de yeşilin farkını hissedebileceksiniz. Bu sayede de biraz olsun günlük yaşamdan uzaklaşmak hem de tatil zamanında farklılık yaşamak için Sekapark uygun bir yer olacaktır.

Tarihi Yerler

Tarihi mekanların bulunması ve geçmiş yıllardan izler taşıması Dilovası ilçesi için de geçerli olan bir durumdur. Hatta bu ilçe üzerinde Friglerden kalma kalıntıların da bulunması ayrı bir farklılık olarak görülmektedir. Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, Libyssa İskelesi, Tarihi Tren İstasyonu, Tavşancıl Evleri, Tavşancıl Hamamı, Demirciler Köşkü Dilovası ilçesinde bulunan en çok bilinen tarihi mekanlar arasında sayılmaktadır. Her zaman için tarihi zamanlardan kalma olan izlerin bu alanlarda görülebilmesi de son yıllarda en çok beğenilen yerlerden biri olarak Dilovası sayılmaktadır. Tarihin ülke içindeki her alanda gelenekler ile sürdürülmesi de halkımız için en güzel yararlardan biri olarak sayılmaktadır.

Yemekleri

Yemek olarak geleneklerin sürdürülmesi ve lezzetlerin artarak devam etmesi Dilovası bölgemizde de en çok geleneksel lezzetlerin bulunduğu ifade edilmektedir. Bu zamanda lahmacun, döner, kebap gibi et ürünleri, ev yemekleri, yoğurt gibi en çok sevilen ve tercih edilen genel olarak Türklerin en çok tercih edildiği yiyecekler arasında sayılmaktadır. Bu zamanda bu kadar kültürün devam ettirilmesi de önemli bir detay olarak sayılır. Her zaman için bu lezzetlerin devam ettirileceği de bilinen bir gerçektir.

 

Henüz resim eklenmemiş.

Henüz video eklenmemiş.

Henüz harita eklenmemiş.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

FİRMA HAKKINDA BİR YORUM YAZIN
FİRMAYI SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ