17.11.2018 Kocaeli Rehber Sitesi İletişim reklam@kocaelisitesi.com

Derince

Derince

Derince

Kocaeli’nin özellikle de akşam saatlerinde çok güzel bir manzara ile karşılaşılmasına mekan veren ve her zaman için de kendi ilçesinde özel alanları ile anılan yerlerden biri de Derince olarak bilinmektedir. Bu zamanda herkes için manzaranın önem kazandığı da bilinmektedir. Hem de yılların vermiş olduğu bir tarih geçmişi ile Derince, tarihi mekanları ile de dikkat çekmektedir ve buna ek olarak da en çok sevilen meşhur yemeklerin, tarihi alanların görüldüğü bir ilçemizdir. İstanbul’a yaklaşık olarak 90 km uzaklıkta olan bir ilçemiz bu Derince çok fazla Türk kültüründen uzaklaşan bir ilçe değildir. Çünkü M.Ö. zamanlarına kadar uzanmayan ama bir o kadar da Tükler için çok önemli olan bir alan olarak görülmektedir.

Nüfusu

Çok büyük bir alan olmadığı için nüfus konusunda da kalabalık olmayan bir ilçeye sahip olduğumuzu ifade edebiliriz. Bu konuda en son 2014 yılındaki sayımlarda kişi sayısı olarak kaydedilen nüfus oranı 133.739 olarak bilinmektedir. Küçük bir alanda yer edinen Derince, son zamanlarda en çok akıllarda durmaya başlamış olan bir ilçemizdir. Kocaeli ilinin en son ilçe olarak sayılmış olan ilçelerinden biri olduğu için de nüfus konusunda çok fazla sayının da olmadığını söyleyebiliriz.

Yüz Ölçümü

Bakıldığı zaman bu kadar farklı olan bir ilçe içinde nüfus da az olduğu bilindiği için yüzölçümü olarak da 198 km2 olarak kayıtların karşımızda duracağını söyleyebiliriz. Bu kadar büyük olmasa da her zaman için nüfusunun artacağı da hesaba katıldığı için her zaman yeterli bir alana sahip olmadığını da ifade edebiliriz. Bu kadar yüzölçümüne sebep olmasının diğer bir sebebi ise en yeni ilçelerden biri olmasındandır.

Tarihi

Hemen hemen her tarihi yerde olduğu gibi Derince içinde de bir çıkış tarihi bulunmaktadır. En yeni Kocaeli ilçesi olarak bilinen ilçemizin kuruluş tarihi Cumhuriyet yıllarına dayanmaktadır. Bu kadar farklı olan bir tarihi olmasına karşın 1890 yılında Derince Limanı adıyla ilk olarak anılmaya da başlamıştır. Her zaman için kullanılan tüm bilgiler içinde de Derince’nin bilinmesi Cumhuriyet zamanına denk gelebilmektedir. Bu zamanda 1952 yılında da bağımsızlık alan bu ilçe içinde yerleşim alanları Kocaeli adına bilinmektedir. Hemen hemen her zaman için bilinen bu kadar geniş bir il içinde en yakın tarihe sahip olan bu ilçemizde yakın Türk izlerini de görmeniz imkanlı olmaktadır.

derince-2

Gezilecek Yerleri

Harikalar Sahili olarak bilinen bu Derince ilimizdeki en çok beğenilen ve görülmeye değer olan yer tabi ki de sahil kenarlarıdır. Sahil üzerinde hem deniz havası solumak hem de yeşilliğin oksijeninden faydalanmak tabi ki de Derince iline özgü bir ayrıcalıktır. Bunun yanında tarihi olarak gezilecek olan yerlerin de bulunabilmesi sayesinde ilçenin Kocaeli’ne çok büyük bir katkısı olmaktadır. Derince limanı, Başdeğirmen mesire alanı (Karamürsel), Gayret gemi müzesi, İzmit saat kulesi, Saatçi Ali Efendi konağı, Kaiser Wilhelm Köşkü (Körfez), Ballıkayalar (Gebze) en çok sevilen ve Derince ile ilgili hemen akıllara gelen yerler arasında olmaktadır. Bu kadar sevilen bir alan içinde bulunması sayesinde siz de kendinizi biraz sosyal hayattan uzaklaştırmak için bu alanlardaki farklılıklardan yararlanabilirsiniz. Buna karşılık olarak her zaman için en büyük alanlardan en küçük alanlara kadar gezilecek olan yerler arasında sayılan alışveriş merkezleri de en çok sevilen gezi yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Tabi bu kadar alan içinde yeşillikleri ve sahil kenarlarını da es geçmemek gerekmektedir.

Tarihi Yerler

Her ilçenin kendine göre farklı bir tarihi ve buna bağlı olarak da tarih kokan nice eserleri bulunmaktadır. Siz de bu alanlardan yararlanmak ve her zaman için de farklılığı hissetmek isterseniz bu tarihi mekanlarda vakit geçirebilirsiniz. En çok sevilen mekanlardan olarak bilinen bu Derince ilçesi içinde şu anda hastane olarak bilinen Köşk, en çok sevilen tarihi alanlardan biri olarak bilinmektedir. Derince’ye bağlı olan bir diğer yer de Geçit olarak bilinmektedir. Burası köprü olarak hem Kocaeli bölgesine hem de Derince ilçesine büyük bir göz zevki verebilmektedir. Buna ek olarak da Derince adına her zaman için tarih alanı olarak bilinen Haydarpaşa Limanı en çok sevilenler arasında sayılmaktadır. Hem de denizin bu kadar fazla görülebilmesi göz zevki için de önemli olmaktadır.

Yemekleri

Derince adına her zaman için kullanılan yemeklerin bu Kocaeli içinde geçerli olan her yemeğin sevildiği ve beğenildiği anlamına gelmektedir. Hem de bu kadar gelişmiş olan bir damak zevki içinde kebap en çok bilinen ve sevilen lezzet olarak bilinmektedir. Bu sayede sürekli olarak akıllarda kalan ve buna göre de farklı alanlara yayılmasını sağlayan bir lezzet olarak bilinmektedir. Tabi ki her Kocaeli içinde geçerli olan yemekler de Derince için geçerli olmaktadır. Buna ek olarak döner, etli yemekler, gözleme gibi börek çeşitleri yine Derince içinde de geçerli olan bir tat olarak bilinmektedir. Sote yemeklerinin lokantalarda da çok fazla satılan ve her zaman için sevilen bir yemek olarak bilinmektedir. Her zaman için bu kadar gelişmişlik gösteren bir yemek farkının da Kocaeli içinde sayılan bir lezzet farkı olarak bilinmektedir. Ev yemekleri de bu ilçe içinde en çok sevilen lezzetler olarak bilinir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ