06.12.2018 Kocaeli Rehber Sitesi İletişim reklam@kocaelisitesi.com

Demir eksikliği anemi

Demir eksikliği anemi

Demir eksikliği aneminin Birkaç belirgin özelliği:

  • Gelişmekte olan ülkelerde her ikinci hamile kadın ve okul öncesi çocukların yaklaşık% 40’ı anemik olarak tahmin edilmektedir.
  • Birçok gelişmekte olan ülkede, demir eksikliği anemisi, solucan enfeksiyonları, sıtma ve HIV ve tüberküloz gibi diğer bulaşıcı hastalıklar nedeniyle şiddetlenir.
  • Başlıca sağlık sonuçları, zayıf hamilelik sonucu, fiziksel ve bilişsel gelişimin bozulması, çocuklarda morbidite riskinin artması ve yetişkinlerde iş verimliliğinin azalmasını içerir. Anemi, anne ölümlerinin% 20’sine katkıda bulunur.

 Demir eksikliği anemi

Demir eksikliği dünyadaki en yaygın ve yaygın beslenme bozukluğudur. Gelişmekte olan ülkelerde çok sayıda çocuk ve kadını etkilemekle birlikte, Endüstrileşmiş Ülkelerde de önemli oranda yaygın olan besin eksikliği tektir. Rakamlar şaşırtıcı: dünya nüfusunun% 30’undan fazlasına sahip 2 milyar insan anemik; demir eksikliği nedeniyle ve kaynak yetersiz alanlarda sıklıkla bulaşıcı hastalıklar yüzünden şiddetleniyor. Bazı ülkelerde, sıtma, HIV / AIDS, kanca sıçanı enfestasyonu, şistozomiaz ve tüberküloz gibi diğer enfeksiyonlar, özellikle aneminin yüksek prevelansına katkıda bulunan önemli faktörlerdir.

Demir eksikliği, diğer koşullardan daha fazla insanı etkiliyor ve salgın bir oranda halk sağlığı şartı oluşturuyor. Tezahürlerinde, örneğin protein-enerji yetersiz beslenmesinden daha ince olan demir eksikliği, sağlıksız erken ölüm ve kazanç kaybı açısından en ağır genel ücrettir.

Demir eksikliği ve anemi bireylerin ve tüm nüfusun çalışma kapasitesini düşürmekte ve ciddi ekonomik sonuçlara ve ulusal kalkınmada engellere neden olmaktadır. Genel olarak, demir eksikliğinden orantısız bir şekilde etkilenen en savunmasız, en fakir ve en az eğitimli kimsedir ve azalmasıyla en çok kazanç elde etmeyi seçen kişilerdir.

Yanıt: üç yönlü bir saldırı

Pek çok gelişmekte olan ülkede görünmez ancak demir eksikliği ve aneminin gerçek anlamaması, tüm ölüm oranları, maternal kanama, okul performansının azalması ve üretkenliğin istatistiklerinde saklıdır. Demir eksikliği anemisi milyonları etkiler. Sağlık sonuçları gizli, ancak yıkıcıdır; bireylerin, toplumların ve ulusal ekonomilerin gelişim potansiyelini görmezden zedelemektedir.

Bunun böyle olması gerekmez. Nedenlerini bilmekle kalmıyoruz; Hem ucuz hem de etkili çözümlerimiz var. Demir eksikliği ve anemi, yakın bağlarından dolayı aynı anda çok faktörlü ve çok sektörlü bir yaklaşımla ele alınmalıdır. Aynı zamanda, yerel koşullara göre uyarlanmalı ve aneminin özgül etiyolojisi ve etkilenen nüfus grupları dikkate alınmalıdır.

Demir eksikliği anemi

Demir eksikliği anemisini ortadan kaldırmak, dünyadaki ve uluslararası toplumdaki hükümetlerin gerçek anlamda cesaretli çabalarını gerektirir. Harekete geçirmenin vakti geldi.
Öyle olması gerekmez …

DSÖ, demir eksikliği ve aneminin tüm yönlerini ele alan kapsamlı halk sağlığı önlemleri paketi geliştirmiştir. Bu paket, demir eksikliği ve anemi, sıtma, helmint enfeksiyonları ve şistozomiyazis seviyesi yüksek ülkelerde uygulanmaktadır.

Demir alımı arttırın. Demir açısından zengin gıdalar ve demir absorpsiyonu, gıda takviyesi ve demir takviyesi gibi diyet çeşitlendirmesi.

Enfeksiyonu kontrol edin. Sıtma, kanca ve schistosomiasis için bağışıklama ve kontrol programları.

Beslenme durumunu iyileştirin. B12 vitamini, folat ve vitamin A gibi diğer beslenme yetersizliklerinin önlenmesi ve kontrolü.

Demir eksikliği anemisini neden durdurmalıyım?

Avantajlar önemli. Zamanında uygulanan tedavi, kişisel sağlığı iyileştirebilir ve ulusal üretkenlik düzeylerini% 20 oranında arttırabilir. Anemi ile mücadelede ülkeleri desteklemek için DSÖ, demir eksikliğinin ve aneminin önlenmesi ve kontrolü ile ilgili kılavuzların yanı sıra, sorunun büyüklüğünü değerlendirmek ve müdahaleleri izlemek için bir kılavuzla geliştirmiştir.

Çünkü demir eksikliği anemi, yaşamın ve canlılığın gelişmeden dışarı atılmasını sağlar. Hem geniş anlamda gelişme imkânı ve potansiyeline sahibiz. Hem enerjik olarak başvurmamız gerekiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ