15.11.2018 Kocaeli Rehber Sitesi İletişim reklam@kocaelisitesi.com

Darıca

Darıca

Darıca

Öncesinde Gebze ilçesine bağlı olarak bilinen ve Kocaeli ilinin incilerinden olan bir ilçemiz de Darıca olarak bilinmektedir. Hem de çocukların eğlence merkezi ile bilinmesi sayesinde daha da ünlenmiş hatta Gebze’den bile daha çok bilinen bu Darıca ilçemizde küçük bir alanın ne kadar da fazla sevilebildiğine şahit olabilirsiniz. Yeşillik kelimesinin can bulduğu ve içindeki ormanları, parkları ile herkesin en çok sevdiği ilçelerden biri olması da bilinmektedir. Bu sayede ise geçmiş yıllardan beri akıllarda olan bir yerdir. Hem de denize sıfır olan bir mekanda olması sayesinde de bu kadar huzurlu bir alanda olmasının farklılığını rahatlıkla görebilirsiniz.

Nüfusu

2014 yılında yapılan en son sayımlara göre her zaman için artışta olan bir nüfusa da sahip olduğu bilinen Darıca ilçesi 173.139 sayısı ile kayıtlara geçmiş durumdadır. Diğer ilçelere kıyasla daha az insan yoğunluğu olan bir ilçemiz olduğunu bu rakamlar ile kanıtlamıştır. Zaten içinde çok fazla ağaçlandırılmış mekanlar, parklar ve ormanlar olması sebebiyle yerleşim yeri olarak da bilinmesi sebebiyle sizin için de sevilen bir rahatlama yeri olarak bilinmektedir.

Yüz Ölçümü

Alan içinde sürekli olarak kendine orman alanı ayırma ve içinde bir de hayvanat bahçesi barındırma özelliği ile 23 km2 olarak bilinen bir yüzölçümü birimi ile de kendini küçük bir yerleşim yeri olarak tanıtmaktadır. Aslında bu ilçemiz Kocaeli içinde en küçük olarak sayılabilecek hem de denize olan yakınlığı ile sevilebilecek bir ilçemiz olarak bilinmektedir.

darica-1

Tarihi

İlçemiz için M.Ö. 12. yüzyıla kadar geçmişe sahip olan bir tarihe sahip olan Yunan kökenli bir kültürünün izlerini de taşıyan çok eski bir ilçemiz olarak bilinmektedir. Hem de bu kadar farklı olan eserleri de bünyesinde bulundurması sebebiyle tarihin de izlerini bünyesinde barındırmaktadır.

Gezilecek Yerleri

Her yerde olduğu gibi Darıca da kendi içinde birçok gezilecek yerler barındırmaktadır. Bu kadar farklı mekanların bir arada hizmete sunulması ve bir o kadar da fazla beğenilmesi oldukça büyük bir yararı da peşinden getirmektedir. Hemen hemen tüm yeşilliklerin bir arada bulunması ve özellikle de Kocaeli’nin oksijeni olarak anılan bu ilçemizde siz de kendinizi rahat hissedecek bir alan mutlaka bulacaksınız. Darıca Kalesi, Darıca Hayvanat Bahçesi, Bayramoğlu, Dudavey Parkı en çok bilinen ve her zaman için en eğlenceli mekanlardan sayılmaktadır. Hem yeşilliğin en doğal halini hem de bu kadar gelişmiş olan bir zamanda en çok vakit geçirebileceğiniz yerlerden yararlanmak için Darıca son derece etkin bir konum olarak aklınızda kalacaktır. Hemen hemen herkes için en büyük yardım alınacak yerlerden birinin bu ilçe olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak alışveriş merkezlerinin daha az olduğu bir yer Darıca olduğu bilinmektedir. Hemen hemen her ilçe içinde bulunan bu tür alışveriş imkanlarının bu ilçede biraz daha az olmaktadır.

Tarihi Yerler

Her zaman için tarihi evler en çok sevilen ve bilinen yerlerden biri olmaktadır. Bu kadar farklı olan bir ilçe içinde gördüğünüz zaman kendi tarihinizi görebileceğiniz bir mekan da bu tarihi evler olarak aklınızda kalacaktır. Darıca Deniz Feneri diğer bir tarih kokan mekan olarak bilinmektedir. Hem gösterişli hem de tarihin geleceğini size sunacak olan bu fener için Darıca’nın bir simgesi gözüyle bakabilmekteyiz. Her zaman için Bayramoğlu, bu kadar yeşillik olan bir ilçede en çok beğenebileceğiniz yerlerden biri olarak da sayılmaktadır. Bu alanda Körfez’e bağlı olan bir yarımada olarak sayılmaktadır. Siz de bu kadar gelişmiş olan bir yarımada üzerinde vakit geçirmek için en iyi seçeneklerden birini tercih etmenin gururunu hissedebileceksiniz. Gezilecek yerler arasında sayılan tüm alanlarda da sayılan Darıca Kalesi, her zaman için hem Kocaeli’nin hem de Darıca’nın tarihini bilmenize yardımcı olacak bir alan olarak sayılmaktadır. Bu zamanda kendinizi en iyi hissedebileceğiniz yerlerden biri olan ve bir o kadar da denizin keyfini çıkarmanıza yarayacak bir yer olarak görebiliriz. Siz de bu farklılığı hissederek yaşayabilir ve bir o kadar da tarihi mekan huzurunu hissedebilirsiniz. Tarihi mekan olarak fazla bir miras bırakmamış olsa da belki de yeşillikleri ile geleceğe iyi bir armağan bırakacağını ifade edebiliriz. Hem de son yıllarda en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Darıca Hayvanat Bahçesi de farklılığı hissettirebilen bir alan olarak akıllarda kalmaktadır. Siz de çocuklar için de bu kadar eğlenceli bir zamanın geçirilmesine yardımcı olmak adına bu alanda vakit geçirebilirsiniz.

Yemekleri

Kocaeli adına ünlü olan neredeyse her yemeğin yine Darıca içinde de ünlü olduğunu anlatabiliriz. Lakin koyun yoğurdu bu ilçe içinde ayrı bir lezzette satılmakta ve bu sebeple de yoğurdu ile ünlü olan bir Darıca hayal etmenizi sağlayabilmekteyiz. Buna ek olarak diğer ilçelerden farklı olarak dönerin de ünlü olduğunu hatırlatarak bu lezzeti tatmanın da bir farklılığı olduğunu ifade edebiliriz. Kocaeli içinde her zaman için ünlü olan lezzetlerin yine burada da lokantalar içinde yer bulduğunu ve sevilen lezzetler arasında sayıldığını ifade edebiliriz. Siz de bu farklı tatlar ile tanışabilir ve her zaman olduğundan daha şanslı bir yerde olduğunu da anlayabilirsiniz. Darıca bu yemek konusunda yeşillik ile manzara imkanını da önünüze getirmektedir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ